26 Ağustos 2011 Cuma

Idan, Grobler ve İzleme komitemiz..Bank Asya sezonu öncesi gelen transferler hakkında detaylı bilgilendirme yazıları yazmayı hiç düşünmedim. Transferlerin takımla uyumlarının çok önemli olduğunu düşünürüm. Misal Aydın'ın BJK formasıyla, Yasin'in Karabük formasıyla, Gürhan'ın FB, Sivas formalarıyla yaptıkları beni çok ilgilendirmiyor. Beni ilgilendiren kısım Göztepe formasını giyip sahaya çıktığı anda verecekleri.

Gerçeği söylemek gerekirse Idan Bısmark ve Bradley Grobler kötü oyuncular değiller (iyi demek için 2.hafta gol atmalarını bekliyorum) , kendi liglerinde belirli bir seviyenin üzerinde oynayan oyuncular. Oyuncular hakkında söyleyebileceklerimiz sadece bu kadar Youtube'dan izleyip daha fazla yorum yapmak doğru olmaz. Yalnız bizim klasik olarak bir sorunumuz var ki bunu aşamıyoruz. Youtube'da bir oyuncu iyiyse 'of mükemmel oyuncu, ovv bu adam bu ligin gol kralı olur.' gibi benzetmeleri anında yapıştırıyoruz. Sonra ne oluyor? Sezon içerisinde oyuncular 3 maç kötü oynayınca tribünden mırıldanmalar başlıyor, tepkiler arttıkça oyuncu strese giriyor ve iş tamamen Göztepe'ye zarar verecek boyuta geliyor. Yazının başında da söylediğim gibi bu iki oyuncunun Afrika liglerinde attıkları goller beni hiç ilgilendirmiyor. İspanya gol kralı Türkiye'de ne oldu, hatırlıyor musunuz? Bu sebepten Youtube videolarıyla kendimizi pek kandırmayalım. Videolar oyuncu hakkında bilgi sahibi olmamıza yardımcı olabilir ancak asla oyuncuya hedef koymamıza sebep olmamalı!

Gündem dışı..

Bir izleme komitemizin olduğu ve yurt dışında oyuncu izlediklerini biliyorduk. Hatta bu komite sayesinde transfer sezonunun sonlarını beklemeden hazırlık kampının ilk dönemine yabancı oyuncuların geleceği falan konuşuluyordu. Konuşulanları bir yana bırakıp yapılanlara gelirsek liginde ertelenmesiyle yabancı oyuncular ancak 3. Bolu kampına yetiştirildi. Türker'in sakatlığı yabancı ve istenilen Türk oyuncularla anlaşılamamasının da etkisiyle yabancı oyuncu tercihimizi forvet bölgesinde kullandık.

Bank Asya'nın kendi içinde geçerli kuralları olduğunu unutmamak gerekiyor. 2 sezon önce Karabükspor'un geçen sezon Miy ve Samsunspor'un Süper Lige yükselmelerinde en fazla pay sahibi olan oyuncular yabancılarıydı. Bu gerçeği göz önüne getirirsek transfer ettiğimiz yabancı oyunculardan beklentimizin oldukça yüksek olduğunu söylememiz gerekiyor. Idan Bısmark transferinin tanıtımına bakarsak Futbolcu İzleme Komitemiz oyuncuyu izlemiş ve videolarını hazırlamış. Ne umut verici bir haber değil mi? İzleme komitemiz boş durmuyor, çalışıyor.

Transfer duyurusuna bir video ekliyorlar ve Futbolcu İzleme Komitesi yazıyorlar. Tüm Göztepelilere bu konuda ufak bir bilgi vermek istiyorum. Dünya üzerinde geçerli olan Scout sistemleri var ve Avrupa'da pek çok takım bu sistemlerden yararlanıyor. Yani izleme komitesinden bir kişiyi Afrika'ya göndermek yerine bu Scout firmalarından oyuncunun haftalık performans bilgilerini, sakatlık durumunu, attığı gol sayısını ve oyuncuyu tanıtan videoyu istediği zaman alabiliyor. Var olan izleme komitemizin de aynı bu şekilde çalıştığını düşünüyorum. Unutmadan Scout firmalarına üyelik öyle düşündüğünüz gibi bir ücretle olmuyor. Misal Wyscout firması bu konuda gayet güzel çalışan bir firma ve fiyat listesine buradan ulaşabilirsiniz. Avrupa'da pek çok takımın tercih ettiği bir sistemi kullanmak sadece 'akıllılık' olarak açıklanabilir. Ancak scout firmasından alınan videoya Futbolcu İzleme Komitesi yazmak bana pek doğru gelmiyor.

Idan Bısmark'ın bağlı olduğu kurum olan EOXXON firmasının oyuncunun performans bilgilerini paylaştığı dosyayı da sizlerle paylaşmak istiyorum. Videolar yerine istatistik kağıtlarına bakmak (bence) her zaman daha iyidir.  http://www.eoxxon.com/mediapool/24/245254/data/Idan_Bismark_Striker_1_.pdf

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Göztepe'de maç kayıt sistemi var arkadaşım. Wyscout sistemine ihtiyacı yok. Aldığımız bilgiler neticesinde Göztepe Futbolcu İzleme Biriminde Avrupa ve Dünya'dan 5-10bin arası maç kaydı olduğunu ve ihtiyaç olması durumunda kullanılmaya hazır olduğunu biliyoruz. Hal böyle olunca Wyscout gibi sisteme ihtiyaç kalmıyor. Zaten bizim maç arşivimiz Wyscout'dan daha fazalymış.